x
üye ol.jpg (183 KB)
Yüzüklerde Ölçü Nasıl Alınır

Yüzüklerde Ölçü Nasıl Alınır

21 Aralık 2020

Yüzük Ölçü Tablosu

“Yüzük ölçüsü nasıl alınır?” sorusunun cevabını vermeden önce “Yüzük ölçüsü nedir?” onunla başlayalım istersen. Nasıl kıyafetlerin bedenleri varsa, yüzüklerin de ölçüleri vardır. Yani yüzük ölçüsü için yüzüğün bedeni diyebiliriz. Yüzük ölçülerinde bir numaralandırma sistemi bulunuyor. Bu ölçüler, yüzüklerin çevresinin ve çapının numaralandırmasıyla ortaya çıkmış. Çoğu ülkenin kendine özel ölçü sistemi ve yüzük numaraları var. Ülkemizdeki yüzük ölçü tablosu ve numaraları ise şu şekilde:

 

Çap (mm)

Çevre (mm)

Ölçü/Numara

14,86

46,50

7

15,27

47,80

8

15,70

49,00

9

16,00

50,00

10

16,30

50,90

11

16,51

51,50

12

16,92

52,80

13

17,35

54,00

14

17,75

55,30

15

18,19

56,60

16

18,53

57,80

17

18,89

59,10

18

19,41

60,30

19

19,84

61,60

20

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü almak dikkat işidir. Yüzüğünüzün parmağınızda dönmesini ya da parmağınızı sıkmasını istemiyorsanız ölçü alırken titizlikle hareket etmeniz gerek. Milimlerle uğraştığınızı unutmamalısınız.

İp ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Kendi başına parmak ölçüsü alma konusunda en pratik yöntemlerden biri ip kullanmaktır. İp yerine kurdele ya da şerit şeklinde bir kâğıt da kullanabilirsiniz. Kullandığınız ipi, yüzük parmağınıza dolayın ve iki ucun birleştiği noktayı işaretleyin. Daha sonra milimetrik bir cetvel üzerinde işaretlediğiniz uzunluğu ölçün. Çıkan sonuç size yüzük parmağınızın çevre ölçüsünü verecektir. Sonrasında ölçü tablosundaki çevre ölçülerinden çıkan sonucun karşılığını bulun. İşte bu kadar! Tüm yüzük parmak ölçüsü alma metotlarında olduğu gibi bu yöntemi uygularken de çok dikkatli olmalısınız. Aksi halde milim kaçırıp yüzüğünüzün bol ya da dar olmasına sebep olabilirsiniz.

Yüzük Çapının Belirlenmesi Yöntemi 

Bu yöntem, kişinin daha önceden kullandığı mevcut bir yüzüğün olması durumunda, yüzük ölçüsü nasıl alınır? Sorusunun karşılığı olarak oldukça etkili bir yöntemdir. Mevcut yüzük bir düz zemine koyulur ve ardından bir cetvel yardımıyla, yüzüğün içerisinden ve iki nokta arasında yapılacak olan ölçüm ile çapı, mm cinsinden belirlenir. Belirlenen bu ölçü, yukarıdaki ölçü tablosundaki ölçü/numara karşılığına göre sipariş verilir.

Profesyonel Ölçüm İle Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Geldik en doğru ve net sonucu elde edeceğin yönteme: Profesyonel ölçüm. Bu yöntemde yapacağın tek şey bir takı firmasına gidip,  kendini usta ellere bırakmak. Takı firmalarında ve kuyumcularda her numara alyansın bulunduğu bir anahtar (Malafa) vardır. Siz bu alyanslardan parmağınıza uyanı seçersiniz. Onlar da malafada yani ölçüm aletinde bu yüzüğün tam olarak kaç numaraya denk geldiğine bakıp size doğru yüzüğü verir.

Sevdiklerine Hediye Alacaklar için Yüzük Ölçüsü Alma

Sevgilinin parmak ölçüsünü bilmiyorsan bu konuda biraz zorlanabilirsin. Filmlerdeki gibi serçe parmağına yüzük takarak doğru ölçüyü alabileceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Şimdi çaktırmadan yüzük ölçüsü alma önerime kulak ver. Yapman gereken en önemli şey, sevgilinin yüzük parmağına taktığı bir yüzüğü aşırmak.:) Eğer alabileceğini düşünmüyorsan sevgilinin en yakın arkadaşından sana yardımcı olmasını isteyebilirsin. Yüzüğü aldıktan sonra gerisi kolay. Yukarıdaki ölçü hesaplama metotlarından birini uygula ve iş tamam! Kesin ve net sonuç için ise kendini profesyonel ellere bırakabilirsin.

Daha Önceden Belirlenen Yüzük Ölçüsü Değişkenlik Gösterilebilir Mi?

Yüzük ölçüsü kişinin parmak ölçüsünü içerdiğinden dolayı, aynı kıyafet ölçülerinde olduğu gibi zamanla kilo alınması veya kilo kaybedilmesi gibi durumlarda değişebilmektedir. Bunun dışında, hamilelik döneminde meydana gelen değişiklikler veya herhangi bir sebeple parmakların şişmesi durumunda da yüzük ölçüsü değişebilmektedir. Bu değişim genellikle 1 veya 2 numara olarak şekillenir. Böyle durumlarda tekrar ölçü almak en doğrusu olacaktır.

Yüzük Ölçümü İçin Tavsiyeler

1- Akşamları veya hafif spor aktivitelerinden sonra ölçüm yapmak daha iyi sonuçlar verecektir.

2- Ölçüm yapmadan önce ellerin yeterince nemlendirildiğinden emin olun ve soğuk bir ortamda ölçüm yapmayın.

3- Ölçüm yaparken titiz davranın.

4- Yüzük eğer hediye olarak alınacaksa, küçük almaktansa daha büyük bir ölçüye sahip yüzük satın almak her zaman daha doğru bir karar olacaktır çünkü büyük ölçülere sahip yüzüğün küçültülmesi de kolay olacaktır.

5- Yüzüğün şeklini ve genişliğini göz önünde bulundurun.

6- Yaptığınız ölçümler için mümkünse bir kuyumcudan yardım alın veya ölçümlerinizi teyit ettirin.

Doğru yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunun cevabını öğrendikten sonra, sevdiklerinize veya kendinize uyacak en zarif altın yüzük modelleri ve fiyatlarını incelemek için Milad Gold'u takip etmeyi unutmayın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.