üye ol.jpg (183 KB)
Altın Takılarda Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir.

Altın Takılarda Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir.

16 Aralık 2020

Altın Takılar

Büyük küçük herkes altını sever. Saf altın ise %99,9 altın oranı ile  yumuşak olmasından dolayı günümüzde altının bazı özelliklerini değiştirmek için çeşitli alaşımları yapılır. Böylece altına şekil vermek ve günlük kullanımda daha dayanıklı olması sağlanmaktadır. Kullanılan veya eklenen malzemeye göre birbirinden güzel ve eşsiz renklerde takılar ortaya çıkmaktadır.

 

Altında hangi alaşımlar var?

Sarı altın

Sarı altın optik olarak saf altından hemen hemen ayırt edilemez. Ancak direkt kıyaslandığında ise daha sağlam ve fiyatı saf altına göre çok daha düşüktür. Sarı altını elde etmek için saf altın gümüş ve bakır ile belirli oranlarda birleştirilir-Bindelik yüzdede ki değişimi ile Altın takının saf altın oranını ve rengini de değiştire bilen Ayarlar ortaya çıkar. 14 Ayar, 18 Ayar, 21 Ayar, 22 Ayar gibi.- Gümüş oranının etkisi ile bakırın kızıl tonu dengelenir ve böylece bildiğimiz altın rengi ortaya çıkar.

 

 

 

 

Beyaz altın

Beyaz altın açık rengini saf altının gümüş, platin ve diğer metalik elementlerin karışımı olmasına b Renk gölgeleri ise açık beyazdan gri beyaza kadar uzanır. Beyaz altın yapımında en çok tercih edilen Altın-Nikel alaşımıdır, ancak Nikel soy metal olmadığından ciltte alerjiye sebep olabileceğinden kuyumcular Radyum, Platin veya İridyum tercih eder. Sarımtırak veya mavimsi bir renk de ortaya çıkabilir. Homojen ve açık renk elde etmek için beyaz altın rodyum ile kaplanır.

 

 

Pembemsi/ Rose

Rose altın pembemsi rengiyle dikkat çekiyor. Bu özel rengi ise saf altının alloy veya bakır ile karışımında elde edilir. Bakırın veya Alloyun oranı ne kadar yüksek olursa renk tonu o denli yoğun olur. Renk nüansları zarif pembemsi kırmızı tondan daha derin bir kırmızı renk tonuna kadar uzanabilir. Pembe altın daha yüksek oranda altın içerir ve açık renginden dolayı daha çok tercih ediliyor. -Alloy da tıpkı Nikel gibi soy metal değildir.-

 

Altın Takılarda Zarif ve Parlak Detaylar

Altın ile buluşan İnciler ve kristaller: Küçük dokunuşlarla şık detayların buluşması. Yüksek kalitede işlenmiş takılar çok fazla süs veya işleme olmadan da sade ve şık bir görünüm oluştururlar. Parıldayan süs taşları, ışıl ışıl olan kristaller ve inciler gözlere hitap eden güzel detaylardır. Küpeler, kolyeler ve kadın altın bileklik küçük dokunuş ve işlemelerle daha zarif bir görünüm kazanarak karşımıza bambaşka bir ışıltıyla çıkarlar.

 

İnciler

Yalnızca sedef parlaklığı ile etkilemiyor aynı zamanda gizem dolu atmosferiyle de büyülüyor. Hala istiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının nasıl ve neden inci oluşturduğu bilinmiyor. Süs takıları üretiminde ise genellikle seçilmiş tatlı su incileri kullanılmaktadır. İnci ne kadar büyük ve parlak olursa, süs elementi olarak değeri o denli yüksektir. İncilerin yüzeyinde oluşan düzensizlikler ise değerini düşürür. Bileklikler ve kolyeler için en çok tercih edilen inciler ise yüzeyi düz, yuvarlak olan veya barok şeklinde olanlardır. Damla görünümlü inciler ise şık küpeler elde etmek için tercih edilmektedir.

 

 

Doğal Taşlar

Doğal taşların iyileştirici gücü olduğuna inananların sayılarında ki artış ile özellikle kolyelerde ve yüzüklerde doğal taş kullanımı artmıştır. Tıpkı inci kullanımı gibi takılara şık ve zarif görünüm oluşturur. Doğal taşları kullanmada ki amaç sadece şık bir görünüş değil taşların iyileştirici gücü ile kötü ve enerjiden arınmak, günlük hayatın stresi ile başa çıkmak içinde tercih ediliyor. Firuze, Kuartz, Ametis, Ay taşı, Mercan, Amber, Akik, Yeşim ve Kehribar hem renklerinin büyülü güzelliği hem de insan bedenine ve ruhuna iyi geldiği için en çok kullanılan doğal taşlardır.

Zirkon

Zirkon bir çeşit pırlanta imitasyonudur ve laboratuvar ortamında üretilen sentetik bir kristaldir. Pırlanta kesim zirkon taşı ışığı o kadar güzel yansıtır ki, onun bu göz alıcı görünümünü örnek aldığı doğal pırlanta taşı geçebilir. Zirkon taşı pırlantaya göre biraz daha ağır, mat ve yumuşak, fakat uygun fiyatı nedeniyle daha erişilebilirdir. Pırlantalarda olduğu gibi zirkon taşlarında da birbirinden farklı renk çeşitleri bulunmaktadır. Altın takılara göz alıcı ışıltılar katar.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.